اندیشه ها

اندیشه ها
دنبال کنندگان ۱ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید

آخرین نظراتبا توجه به جایگزینی خانم عاصمه جهانگیر با احمد شهید و انتساب ابن خانم به فرقه احمدیه، تبیین ماهیت این فرقه چشم اندازی روشن پیش روی تحلیل گران خواهد گذاشت، فرقه ای که ناظران سیاسی بر این باورند شباهت کاملی با فرقه بهائیت در ایران دارد…
سایت عربی زبان المصدر(www.al-masdar.net/10  در مطلبی به تبیین ماهیت و اعتقادات فرقه احمدیه پرداخته است؛
فرقه احمدیه یک جنبش عرفانی نیست، تعداد افراد این فرقه به دهها میلیون نفر می رسد که در ۱۷۰ کشور زندگی می کنند و غالب آنها در جنوب شرق آسیا و غرب آفریقا زندگی می کنند، مرکز بین المللی این طایفه در لندن قرار دارد.
در اسرائیل نیز یک اجتماع کوچک از احمدیه زیست می کنند.
بخاطر اینکه بدانیم آنها چه کسانی هستند؟ و اعتقادات آنها چیست، پیش روی شما ۱۰ حقیقت کوتاه و سریع حول محور این فرقه در جهان و در اسرائیل قرار می گیرد:
۱-طایفه احمدیه یک جنبش اصلاحیِ، جهانی و نوظهور است که در سال ۱۸۸۹ در شهر قادیان هند تاسیس شد، موسس آن یعنی میزرا غلام احمد ادعا دارد که او یک پیامبر و نبی اصلاح طلب ودیباگر است که از جانب خداوند وعده داده شده است؛ کسی است که مردم به انتظار ظهور او نشسته اند؛ منتظری که در ادیان مختلف با عناوین و القاب متعددی از او یاد می شود.
۲-مطابق با مکتوبات این فرقه، هندوها منتظر کریشنا، مسیحیون و یهودی ها مسیح، بودایی ها بودا و مسلمانان منتظر مهدی و مسیح هستند.میزرا غلام احمد، ظهور خود را به عنوان یک پیامبر اصلاح طلب وعده داده است و همتش بر این است که همه اهل بشر را بر یک دین و اعتقاد واحد داخل نماید!
۳- احمدی ها معتقدند که تنها آنها چهره حقیقی اسلام را به عنوان حقیقت مصالحه آمیز و کنش پذیر به تصویر می کشند که دعوت به محبت، عشق و احترام برای دیگران می کند.آنها خود را مسلمان واقعی به معنای تمام کلمه می پندارند.
۴-بعد از تقسیم بندی کشور هند به غالبیت هندو و اقلیت مسلمان، احمدی ها از هند به پاکستان مهاجرت کردند و مرکز دینی آنها به شهر “ربوه پاکستان” نقل مکان کرد.بعد از شکنجه این فرقه در پاکستان مرکز آن به لندن انتقال پیدا کرد و مراکز این جنبش در کشورهای مختلف توزیع شد.
۵- بعد از مرگ بنیان گذار این جنبش به سال(۱۹۰۸) دور تازه ای از خلافت افراد آغاز شد حکمای این فرقه مولانا نورالدین را انتخاب نمودند که تولیت این فرقه را تا سال ۱۹۱۴ بر عهده داشت، خلافتی که نوع آن تا زمان کنونی استمرار داشته و اکنون میرزا مسعود احمد به عنوان پنجمین خلیفه عهده دار منصب خلافت این فرقه است.
۶-احمدی ها اعتقادات و نحوه زیست دینی خود را بین میلیونها نفر از مردم دنیا توسط روابط عمومی خود تبلیغ می کنند، تلاش آنها منتج به ترجمه قرآن به ۷۰ زبان دنیا شده است! همچنین آیات برگزیده و احادیث نبوی را هم به ۱۳۰ زبان ترجمه کرده اند. آنها یک شبکه ماهواره هم تاسیس کرده اند که در ۲۴ ساعت هفته برنامه دارد.
۷- همانگونه که سابقا ذکر شد آنها خود را به معنای واقعی کلمه مسلمان می پندارند و مضاف بر این خود را مسلمان حقیقی می دانند که چهره حقیقی اسلام را نمایش می گذارد.در این راستا ذکر این نکته لازم است که کانون قدرت مسلمانان سنتی، آنها را به عنوان مسلمان نپذیرفته اند.دلیل آنها نیز یک دلیل اساسی است چرا که اعتقاد مسلمانان بر آن است که پیامبر اسلام(حضرت محمد) آخرین پیامبر خداست در حالی که این جنبش اعتقاد به نبوت میرزا غلام احمد دارد. همایشِ سال ۱۹۷۰ که متشکل از بزرگان علمای اسلام بود فرقه احمدیه را یک فرقه تخریبی ضد اسلام و دنیای اسلام معرفی نموده است که اساس اسلام را به چالش کشانده است.
۸-احمدی ها اعتقاد دارند که مسیح، به آسمان عروج نکرده است بخلاف آنچه که مسیحون سنتی ایمان دارند. بلکه توسط شاگردانش از صلیب پایین کشیده شده؛ معالجه شده؛ از فلسطین به هند منتقل شده و در آنجا زندگی و به سن ۱۲۰ سالگی در گذشته است و به حسب ادعای آنها جسد او در کشمیر دفن است.
۹-در اواخر قرن بیستم دسترسی آنها به روستایی که “کبائر” خوانده می شد و در شمال اسرائیل است، میسر شد؛ مبلّغ این فرقه جلال الدین شمس، به سال ۱۹۲۸ وارد حیفا شد و با جوانان و اهالی آنجا دیدار کرد.در آن زمان اهالی این شهر اهل فرقه “شاذلیه” (فرقه ای از صوفیه) بودند، آنگاه به آرامی اهالی آنجا به فرقه احمدیه متمایل شدند.و امروز مرکز اصلی آن در این شهر واقع شده است.
۱۰- جامعه فرقه احمدی در اسرائیل (که تعداد آنها قریب به ۲۰۰۰ هزار نفر می باشد) از جانب حکومت مرکزی اسرائیل حمایت و اداره می شود.شایان ذکر است که تمام فعالیت آنهای آنها با کمک مالی اعضای آن ساپورت می شود.

نظرات  (۱)

بکر و جالب بود...تشکر
آقای کاظمی متن به چه زبانی بوده که شما ترجمه کردید؟
پاسخ:
سلام علکیم.
سپاسگزارم
به زبان عربی بود.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
>